Smernice za pripremu tehničkog rada

From RCUB
Jump to: navigation, search
(Opšte formatiranje)
(Slike)
Line 76: Line 76:
 
== Slike ==
 
== Slike ==
  
Slike i tabele treba da imaju potpis i da budu referencirane u tekstu. Potpis treba da bude ispod slike ili tabele. Potpis slike treba da ima oblik "Slika N.M: Opis slike", gde je N broj poglavlja, a M redni broj slike unutar istog.
+
Slike i tabele treba da imaju potpis i da budu referencirane i protumačene u tekstu. Treba je smestiti što bliže mestu u tekstu gde se tumači. Potpis treba da bude ispod slike ili tabele. Potpis slike treba da ima oblik "Slika N.M: Opis slike", gde je N broj poglavlja, a M redni broj slike unutar istog. Ukoliko je slika preuzeta, na kraju potpisa se u zagradama ili pomoću reference može naznačiti odakle ona potiče.
  
Slike treba da budu jasne, uredne i funkcionalne, blizu mesta u tekstu na kome se opisuju ili referenciraju. Ukoliko slika nije originalna, treba u samoj slici ili njenom potpisu navesti izvor, npr imenovanjem originalnog autora, davanjem njegovog kopirajta, ili klasičnim referenciranjem dokumenta ili URL-a odakle je preuzeta. Slike treba da imaju svetlu (najbolje belu) pozadinu i da efikasno koriste prostor dokumenta. Treba ukloniti suvišne beline ili nebitne oblasti iz prikaza sadržaja prozora i ekrana aplikacija. Ovo se za web aplikacije može uradiri vršeći resize browsera dok se ne dobije vidljiv samo bitan deo, a tek onda skinuti sliku sa &lt;Alt-PrtScr&gt;. Dobro je potom u nekom editoru bitmap-a selektovati svu pozadinu, pa onda invertovati selekciju (odabrani deо slike - on se potom može i da po potrebi proširi za nekoliko piksela) i na kraju uraditi <i>Crop</i>.
+
Slike treba da budu jasne, jednostavne, uredne i funkcionalne, blizu mesta u tekstu na kome se opisuju ili referenciraju. Ukoliko slika nije originalna, treba u samoj slici ili njenom potpisu navesti izvor, npr imenovanjem originalnog autora, davanjem njegovog kopirajta, ili klasičnim referenciranjem dokumenta ili URL-a odakle je preuzeta. Slike treba da imaju svetlu (najbolje belu) pozadinu i da efikasno koriste prostor dokumenta. Treba ukloniti suvišne beline ili nebitne oblasti iz prikaza sadržaja prozora i ekrana aplikacija. Ovo se za web aplikacije može uradiri vršeći resize browsera dok se ne dobije vidljiv samo bitan deo, a tek onda skinuti sliku sa &lt;Alt-PrtScr&gt;. Dobro je potom u nekom editoru bitmap-a selektovati svu pozadinu, pa onda invertovati selekciju (odabrani deо slike - on se potom može i da po potrebi proširi za nekoliko piksela) i na kraju uraditi <i>Crop</i>.
  
 
== Sadržaj teksta ==
 
== Sadržaj teksta ==

Revision as of 15:16, 8 November 2011

Personal tools
Namespaces
Variants
Actions
Navigation
Toolbox